Μουσικό Σχολείο Λευκάδας
Λίγα Λόγια για το Σχολείο μας

Φίλες και φίλοι

Η αυξητική τάση των μαθητών του σχολείου μας τα τελευταία χρόνια είναι δείκτης της ποιότητας της δουλειάς που γίνεται από τους καταξιωμένους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Το Μουσικό Σχολείο Λευκάδας κατάφερε πραγματικά, από το 1993 που ιδρύθηκε, να αναδειχθεί σε «Κύτταρο Γνώσης και Πολιτισμού», όχι μόνο στο νομό μας αλλά και στην ευρύτερη περιοχή. Από τον Σεπτέμβριο του 2009 στεγάζεται σε δικό του κτίριο πολύ φιλόξενο και λειτουργικό. Φιλοδοξία μας είναι να συνεχίσουμε την ποιοτική δουλειά που γίνεται και να βοηθήσουμε τα παιδιά σας ώστε αυτά να αξιοποιήσουν κατά το δυνατόν το μέγιστο ανθρώπινο αγαθό, αυτό της παιδείας.

Με εκτίμηση,
ο Διευθυντής και ο Σύλλογος
Διδασκόντων του Σχολείου

Η ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
  • Στο σχολείο μας διδάσκονται μαθήματα Γενικής και Μουσικής Παιδείας. Συγκεκριμένα, διδάσκονται όλα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας, όπως ακριβώς και σε οποιοδήποτε άλλο Γυμνάσιο ή Λύκειο της πατρίδας μας. Οι μαθητές μας ακολουθούν το ίδιο αναλυτικό πρόγραμμα και συμμετέχουν κανονικά στις εξετάσεις όλων των βαθμίδων. Το σχολείο μας μάλιστα σημειώνει σημαντικές επιτυχίες κάθε χρόνο στις Πανελλήνιες Εξετάσεις.
  • Η διδασκαλία δύο ξένων γλωσσών είναι υποχρεωτική (επιλογή ανάμεσα σε ΑΓΓΛΙΚΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ - ΓΑΛΛΙΚΑ.
  • Διδάσκεται το μάθημα «ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ».
  • Τα μαθήματα Μουσικής είναι ενταγμένα στο ημερήσιο πρόγραμμα του σχολείου, χωρίς να αποτελούν ξεχωριστό κύκλο, και είναι ατομικά και ομαδικά. Συγκεκριμένα: Θεωρία Μουσικής, Εκμάθηση μουσικών οργάνων (πιάνο, μαντολίνο, κιθάρα, πνευστά ,κρουστά κλπ.) και οι μαθητές μας έχουν επίσης την ευκαιρία να συμμετέχουν σε διάφορα σύνολα , όπως π.χ. χορωδίες ,ορχήστρες, θεατρικές ομάδες κλπ.

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
  • Το Μουσικό Σχολείο Λευκάδας κάθε χρόνο διοργανώνει Μουσικές και Πολιτιστικές Εκδηλώσεις, αναγνωρισμένα υψηλού επιπέδου, εμπλουτίζοντας την πολιτιστιική ζωή του νησιού μας.
  • Το Σχολείο έχει διακριθεί πολλές φορές όχι μόνο στον Μουσικό Τομέα (Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί Αγώνες) αλλά και σε τομείς όπως ο Αθλητισμός (Μαθητικοί Αγώνες) και ο Πολιτισμός (Διακρίσεις πολιτιστικών προγραμμάτων του Σχολείου όπως το Σχολικό Περιοδικό).

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ
  •  Στο σχολείο μας λειτουργούν ολιγομελή τμήματα, όπως ορίζεται ειδικά για τα Μουσικά Σχολεία από την κείμενη νομοθεσία.
  • Οι μαθητές μας μεταφέρονται δωρεάν (λεωφορεία –ΤΑΞΙ)
  • Παρέχεται μεσημεριανό φαγητό (ΔΩΡΕΑΝ)
  • Κάθε χρόνο διοργανώνονται εκδρομές για παρακολούθηση παραστάσεων υψηλού επιπέδου (π.χ. Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Εθνική Λυρική Σκηνή, επιλεγμένα θέατρα κλπ.)
  • Επίσης, στο σχολείο μας λειτουργούν κανονικά και τμήματα Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης στο Λύκειο και Ενισχυτικής Διδασκαλίας στο Γυμνάσιο.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ
Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω:
  • Η κατά το δυνατόν πληρέστερη πνευματική και αισθητική ανάπτυξη και ολοκλήρωση των μαθητών μας.
  • Η ενασχόλησή τους με δημιουργικές δραστηριότητες.
  • Η απόκτηση πρόσθετων εφοδίων για την επαγγελματική τους αποκατάσταση.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
  • Αιτήσεις για συμμετοχή στις διαδικασίες επιλογής από το Δημοτικό στο Μουσικό Γυμνάσιο υποβάλλονται κάθε Ιούνιο. Την αίτηση μπορείτε να την προσκομίσετε στο σχολείο ή να τη στείλετε με FAX.
  • Η επιλογή των μαθητών που θα εγγραφούν στο σχολείο μας γίνεται από ειδική επιτροπή, όπως προβλέπει η νομοθεσία και σε ημερομηνία που θα ανακοινώνεται.
  • Επιτρέπεται η εγγραφή μαθητών που φοιτούν και στις τάξεις Α΄, Β΄, Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου.

Πληροφορίες: Άγγελος Βλάχος, Διευθυντής του Σχολείου, στα τηλέφωνα: 26450-22525, 26450-21625 και FAX: 26450-21625