Εθνική Επέτειος του “ΟΧΙ”, Μουσικό Σχολείο Λευκάδας, Οκτώβριος 2019

Η Εθνική επέτειος του “ΟΧΙ” εορτάστηκε στο Μουσικό Σχολείο Λευκάδας την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019. Ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Νικόλαος Κονιδάρης, μετέφερε το μήνυμα της Υπουργού Παιδείας Νίκης Κεραμέως, ενώ στην συνέχεια η κ. Σοφία Μανιάκη εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων, όρισε σημαιοφόρο και παραστάτες και απένειμε τα αναμνηστικά διπλώματα στους μαθητές που αρίστευσαν και διακρίθηκαν. Ακολούθησε ο πανηγυρικός λόγος από την φιλόλογο του Σχολείου Παππά Παρασκευή, ποιήματα και τραγούδια από το Μουσικό σύνολο της Χορωδίας του Σχολείου και το ορχηστρικό σύνολο της εορτής. Στην συνέχεια παρουσιάστηκε το θεατρικό του Β. Κατσικονούρη “Οι γυναίκες των Καλαβρύτων”. Με τον Εθνικό Ύμνο από όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας, δόθηκε η λήξη της Εθνικής εορτής.

Καλλιτεχνική οργάνωση-επιμέλεια, Διδασκαλία κειμένων: Αγγελική Κόγκα, Παρασκευή Παππά.
Διδασκαλία κιθαράτας, Ενορχήστρωση, Διδασκαλία συνόλου οργάνων: Μαρία Γιαννικοπούλου.
Διδασκαλία-Διεύθυνση χορωδίας: Λουκία Γκόντζου.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=kgouQHyonlQ[/embedyt]

Οι εκδηλώσεις μνήμης ολοκληρώθηκαν με την συμμετοχή του σχολείου μας στην μαθητική παρέλαση της Δευτέρας 28 Οκτωβρίου 2019. Επιμέλεια εμφάνισης: Αργυρή Χαλικά (Φυσικής Αγωγής).