Εορτασμός της 17 Νοέμβρη

Με τον πλέον αρμόζοντα τρόπο και λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα, οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Λευκάδας μαζί με τους καθηγητές τους, τίμησαν την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου το Νοέμβρη του 1973.

Οι νέοι και οι νέες της εποχής εκείνης, αψηφώντας την αστυνομική τρομοκρατία και τα τεθωρακισμένα οχήματα του στρατού, εξεγέρθηκαν εναντίον ενός τυρρανικού καθεστώτος, που επί επτά χρόνια καταπάτησε τις δημοκρατικές ελευθερίες του ελληνικού λαού, απομόνωσε τη χώρα διεθνώς και οδήγησε σε εθνικές τραγωδίες.

Ο αγώνας των εξεγερμένων φοιτητών για ψωμί- παιδεία- ελευθερία, αναζητεί ακόμη και σήμερα διέξοδο και προοπτική.

Η αναβάθμιση της Παιδείας είναι ύψιστος εθνικός στόχος. Είναι όμως και ύψιστο πολιτιστικό αγαθό.

Είναι χρέος όλων μας και ιδίως χρέος των νέων ανθρώπων, να δώσουν ουσιαστικό νόημα και περιεχόμενο σ΄αυτές τις τρείς λέξεις, συμβάλλοντας στην αναβάθμιση της παιδείας και στην προτεραιοποίησή της ως πρώτιστου εθνικού στόχου.

Το χορωδιακό σύνολο του Μουσικού Σχολείου τραγουδά για τον εορτασμό της 17 Νοέμβρη!

Μουσική διδασκαλία: Βέγκου Μαρία, Γκόντζου Λουκία