Έναρξη σχολικής χρονιάς 2023-2024

Αγαπητοί συνάδελφοι, γονείς, μαθητές.
Άλλη μια νέα χρονιά αρχίζει, με όνειρα, με στόχους, με φιλοδοξίες.
Εν όψει της νέας χρονιάς, εύχομαι σε όλους καλή χρονιά, καλή δύναμη , καλή πρόοδο.
Όπως κάθε χρονιά , έτσι κι αυτή η χρονιά , είναι μια δύσκολη χρονιά γιατί η εκπαιδευτική διαδικασία είναι μια δύσκολη διαδικασία.
Ο δρόμος προς τη γνώση, δεν είναι εύκολος δρόμος.
Ο δρόμος προς τη γνώση, είναι δρόμος δύσκολος, ανηφορικός.
Απαιτείται υπομονή, επιμονή,μεγάλη πνευματική προσπάθεια.
Απαιτείται επιστράτευση όλων των πνευματικών, ψυχικών και διανοητικών μας δυνάμεων.
Γιατί καλούμαστε όμως να επιλέξουμε ένα τόσο δύσκολο δρόμο.
Η απάντηση είναι ότι δεν έχουμε άλλη επιλογή. Ο δρόμος προς τη γνώση είναι δρόμος μιάς κατεύθυνσης, είναι μονόδρομος.
Εάν βέβαια θέλουμε να είμαστε ενεργοί πολίτες μιας ευνομούμενης πολιτείας, μέσα σε μια ολοένα εξελισσόμενη και μεταβαλλόμενη μελλοντική πραγματικότητα.
Μια πραγματικότητα που δεν θα θυμίζει σε τίποτα τη σημερινή. Θα θυμίζει την εποχή του χαλκού πριν ανακαλυφθεί ο σίδηρος.
Ο δρόμος όμως τον οποίο καλούμαστε να ακολουθήσουμε είναι δρόμος όμορφος. Προσφέρει απίστευτες ευχάριστες εκπλήξεις και ομορφιές. Ανακαλύπτεις τόπους που δεν έχεις φανταστεί και σε καλούν να τους εξερευνήσεις.Μόνο αν ακολουθήσει κανείς αυτό το δρόμο μπορεί να γευτείς τους καρπούς της γνώσης.
Σας καλώ όλους να πορευτούμε μαζί σ΄αυτό το ταξίδι.
Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά.
Με υγεία,δύναμη και αισιοδοξία.
Καλή πρόοδο σε όλους.