Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Λευκάδας σε διαδικτυακή μουσική σύμπραξη μαθητών: «?δοντες καί ψάλλοντες ?ν τ? καρδί?»

Συντάκτης: Σταυριανή Τσιούγκου, υπεύθυνη καθηγήτρια Μουσικού Συνόλου Βυζαντινού Χορού.

Πριν λίγες μέρες, πραγματοποιήθηκε μια διαδικτυακή μουσική σύμπραξη μαθητών των Μουσικών Σχολείων, στη θέση της δια ζώσης σύμπραξης που θα λάμβανε χώρα στο Αρχαίο Θέατρο των Φιλίππων, καθώς οι φετινές εκδηλώσεις «?δοντες καί ψάλλοντες ?ν τ? καρδί?» προς τιμήν του Αποστόλου Παύλου στην Καβάλα ματαιώθηκαν λόγω των περιοριστικών μέτρων. Συγκεκριμένα, συστάθηκε ένα χορωδιακό σύνολο που έψαλλε το Απολυτίκιο του Πάσχα: «Χριστ?ς ?νέστη ?κ νεκρ?ν…», στο οποίο συμμετείχαν και μαθητές του σχολείου μας. Έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο, στον σύνδεσμο (link) που εμφανίζεται παρακάτω. Θα θέλαμε, λοιπόν, να το μοιραστούμε μαζί σας και να ευχηθούμε σε όλους σας «Χρόνια πολλά! Χριστός Ανέστη!»

Συμμετέχουν:

Υποστήριξη
? Δήμος Καβάλας
? Ιερά Μητρόπολη Φιλίππων Νεαπόλεως & Θάσου
? Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Καβάλας «Δημωφέλεια»
? Μουσικό Σχολείο Καβάλας