Η Κιθαράτα στην Πρέβεζα

Τη Δευτέρα 1 Απριλίου, στο πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Πρέβεζας, πραγματοποιήθηκε συνάντηση των μουσικών σχολείων Λευκάδας και Πρέβεζας, όπου το κιθαριστικό σύνολο εκπροσώπησε το μουσικό σχολείο της Λευκάδας με τα έργα: “H μπαλάντα του Ούρι – η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων ” του Μάνου Χατζηδάκη,  “The game of thrones” του T. Jones, “The last of Mohicans” του R. Djawadi και “Tico tico no fuba” του Z. De Abreu.
Το κιθαριστικό σύνολο ιδρύθηκε το 2017, αποτελείται από 30 μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου και έχει συμμετάσχει σε πολλές συναυλίες, εόρτια και πανελλήνια φεστιβάλ μουσικής. Το ρεπερτόριο του συνόλου καλύπτει ποικίλα είδη μουσικής, διαφόρων εποχών και στυλ, Ελλήνων και ξένων συνθετών.
Καλλιτεχνική διεύθυνση και ενορχηστρώσεις Μαρία Γιαννικοπούλου, συνδιδασκαλία Παναγιώτα Ρουμελιώτη.